Önceki Müşavirler

Çetin KARAMAN: 14.12.1998 - 16.12.2002

03.10.1946 tarihinde Balıkesir Bigadiç’te doğdu.

İlkokulu 1958 yılında Bigadiç Kayırlar Köyü’nde bitirdi.

1959-1960 yılları arasında Bigadiç Kur’an Kursunda hıfzını tamamladı.

1968 yılında Balıkesir İmam-Hatip Lisesini bitirdi.

5 Kasım 1968 tarihinde Çanakkale Gökçeada ilçe vaizliğine tayin edildi.

1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu.

1970-1973 yıllarında Balıkesir Dursunbey ilçe vaizliğinde bulundu.

11.05.1973 tarihinde Balıkesir Bigadiç ilçe müftüsü olarak atandı.

14.12.1981 tarihinde Bilecik İl Müftülüğüne vekaleten, 18.07.1982 tarihinde de asaleten atandı.

23.10.1984 tarihinde Gümüşhane İl Müftülüğüne,

09.11.1987 tarihinde Manisa İl Müftülüğüne,

03.08.1992 tarihinde de Mushafları İnceleme Kurulu Başkanlığına tayin edildi. 01.12.1998 tarihine kadar bu görevini yürüttü.

02.12.1998 tarihinde Lefkoşa Din Hizmetleri Müşavirliğine tayin edildi. 01.01.2003 tarihinde yurtiçi görevine dönüşünde Başkanlık vaizliğine atandı.

02.01.2003 tarihinde emekli oldu.

19.07.2016 tarihinde vefat etmiştir.

Fahrettin Aşık: 02.07.2003 - 03.07.2006

1945 yılında Trabzon Çaykara ilçesi Dernekpazarı bucağında doğdu.

Halk tarafından tutulan hocalardan Kur’an-ı Kerim öğrendi.

Hafızlığa çalıştı. Hocanın değişmesi üzerine Arapçaya başladı. Gayri resmi olarak icazet aldı.

1963 ‘te Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı vaizlik imtihanlarını kazandı.

1972’de Kaymakamlıktan, 1989’da da bağlı bulunduğu Valilikten takdirname aldı.

İlkokulu İmam-Hatip Okulunu ve daha sonra lise fark imtihanlarını dışarıdan vererek 633 sayılı Kanunun Geçici 4. Maddesi gereğince ödüllendirildi.

1971 yılında girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1974 yaz döneminden mezun oldu.

Suluova ve Çorum’da İmam-Hatiplik yapmıştır.

Bingöl-Kığı ve Çankırı-Orta ilçelerinde, Hakkari ve Kütahya illerinde Müftülük yaptı.

1984 -1991  tarihleri arasında Giresun il müftülüğü yapmıştır.

2003 - 2006 yılları arasında Lefkoşa Müşavirliği yapmıştır.

Evli ve dört çocuk bası olan AŞIK, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

İbrahim Duman: 18.01.2008 - 01.03.2012

1955 yılında Erzurum Şenkaya’da doğdu.

İlk tahsilini tamamladıktan sonra İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi.

1981 yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.

1982 yılında Erzurum Hınıs İlçe Müftülüğüne atandı. Aynı yıl Çorlu’da Asteğmen olarak vatani görevini yaptı.

Askerlik dönüşü 22.08.1983 tarihinde Sivas İmranlı İlçe Müftülüğüne,

30.10.1986 tarihinde Yozgat Akdağmadeni İlçe Müftülüğüne,

21.06.1996 tarihinde Ardahan İl Müftülüğüne,

22.09.1998 tarihinde Şanlıurfa İl Müftülüğüne atandı.

21.06.2005 tarihinde Yozgat İl Müftülüğü,

18.01.2008 K.K.T.C Lefkoşe Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri,

01.03.2012 tarihinden itibaren İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Başkanlık Müftüsü olarak görev yapmaktadır.

Ahmet Durmuş : 17.12.2012 - 01.03.2015

1953 yılında Ankara ili Çubuk İlçesi Ahur Köyü'nde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde bitirdikten sonra, İmam-Hatip Lisesini ve Yüksek İslâm Enstitüsü'nü Konya’da tamamladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki görevine 1974 yılında Konya İl merkezinde İmam-Hatip olarak başladıktan sonra, sırasıyla Afyon İli Emirdağ İlçe Vaizliği, Hollanda’da din görevliliği, Nevşehir İli Ürgüp İlçe Müftülüğü, Artvin İl Müftülüğü (05.03.1990-07.09.1992), Çankırı İl Müftülüğü, Burdur İl Müftülüğü görevlerinde bulundu.

Manisa İl Müftüsü iken, daha sonra Makedonya Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevinde bulundu. Müşavirlik görevini tamamladıktan sonra Ankara İl Müftülüğü emrine vaiz olarak atandı. Vaizlik görevini sürdürürken Ankara İli Sincan İlçe Müftüsü olarak atandı. Sincan’da kısa bir süre müftülük görevinden sonra Ankara Keçiören İlçe Müftüsü olarak tayin oldu, 

22.09.2012 Tarihinden İtibaren Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Vaizi olarak görev yaptı.

2012 - 2015 yılları arasında Lefkoşa Müşavirliği yaptı.

Evli, 3 çocuk ve 3 torun sahibidir.

Selami AÇAN 2015 - 2017

 

1966 yılında Yozgat/Sorgun’da doğdu. Sorgun İmam-Hatip Lisesinden 1984 yılında mezun oldu. 1989 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1990 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında çalışmaya başlayarak Konya, Erzurum, İstanbul, Tekirdağ ve Karabük illerinde görev yaptı.

2004 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının merkez teşkilatında görev alarak Başkanlık merkezinde Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Başkanlık Müşaviri olarak görev yaptı. 2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının yurtdışı teşkilatında göreve başlayan ve Lefkoşa Din Hizmetleri Müşavirliğine atanan Selami Açan Aralık 2017 Kararnamesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı 1. Hukuk Müşavirliğine atanmış olup halen bu görevi yürütmektedir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

   

Diyanet Radyo Mevlid i Nebi diniyayin